До уваги громадян, які планують працювати за кордоном

До уваги громадян, які планують працювати за кордоном

Наявність у громадянина України біометричного паспорту надає право на безвізовий в’їзд до країн Європейського союзу. Про це нагадують в Путильського бюро правової допомоги.

Головною умовою  успішного користування безвізовим режимом є правило не перевищувати 90-денний термін перебування в країнах ЄС за кожні 180 днів протягом року. Безвізовий режим не надає права на проживання, працевлаштування, роботу за контрактом, ведення підприємницької діяльності. Більш детально про безвізовий режим з країнами Європейського союзу можна дізнатись на інформаційній платформі «Відкрий Європу» за посиланням: https://openeurope.in.ua/

Трудова експлуатація є однією з форм торгівлі людьми. Вона виникає в результаті злочинних дій із обмеженням волі особи шляхом погроз застосування насильства до останньої, вчиненням шахрайських дій із заволодінням оригіналів документів, включаючи паспорт, утриманні частини заробленого доходу. Злочинні дії проявляються в нелюдських умовах праці та побуту, приниженні людської гідності, виконанні робіт понаднормову кількість годин, невідповідності реальної оплати праці обіцяній грошовій винагороді.

В трудове рабство через нелегальне працевлаштування можна потрапити, коли трудовому мігранту відкривають робочу візу в одну країну, а  працевлаштування здійснюється в іншій країні ЄС, або трудовий договір укладений з одним роботодавцем, а фактичне працевлаштування здійснюється у іншого наймача. Через ці дії особа опиняється поза межами дії законів країни перебування.

У такій ситуації слід пам’ятати, що консульські установи України за кордоном на постійній основі здійснюють прийом громадян та надають безоплатну консультативно-правову допомогу з консульських питань, а також інформацію щодо міжнародного права і національного права іноземних країн. Тож, виїжджаючи за межі України, слід занотувати контактні дані зазначених установ.

Окремо слід зазначити, що працівники консульських установ в межах своєї компетенції можуть вжити заходів щодо встановлення місцезнаходження громадян України, які потрапили в скрутне становище за кордоном з метою повернення їх на батьківщину.

У випадках затримання або арешту громадянина України іноземними правоохоронними органами представники консульських установ наділені наступними повноваженнями: відвідання судових слухань, перевірки умов утримання громадян України у місцях позбавлення волі та наявності у них скарг на умови утримання, надання  можливості користування належним кваліфікованим правовим захистом.

У всіх вищенаведених ситуаціях громадянам України необхідно звернутися за телефоном гарячої лінії Державної міграційної служби +38(044) 279-98-99. Крім того, отримати інформацію та допомогу можна скориставшись: інформаційним ресурсом Міжнародної організації з міграції (http://iom.org.ua/ua) чи зателефонувавши за номером: +38(044)5685020 або інформаційним ресурсом Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів (http://www.527.org.ua/) чи зателефонувавши за номером: +380-800-505-501.

Запобігти трудовому рабству можна, якщо заздалегідь підготуватись до поїздки за кордон. Для цього необхідно дотриматись наступних порад із безпечної трудової міграції:

Перевірте українського посередника, який надає послуги з працевлаштування за кордоном на предмет наявності ліцензії, виданої Міністерством соціальної політики. Це можна здійснити, використовуючи наступні інформаційні ресурси: https://www.msp.gov.ua/content/perelik-subektiv-yaki-mayut-licenziyu-z-poserednictva-u-pracevlashtuvanni-za-kordonom.html?PrintVersion або за посиланням https://www.dcz.gov.ua/storinka/perelik-subyektiv-gospodaryuvannya .

Перевірте наявність країни, в якій Ви плануєте працювати, в переліку зазначених в ліцензії.

Уважно огляньте офіс українського посередника з працевлаштування за кордоном на предмет наявності та доступності для ознайомлення наступних документів: наказу про видачу посереднику ліцензії, копій завірених документів про види  професійної діяльності, за якими пропонується працевлаштування та зовнішньоекономічних договорів (контрактів) з іноземними роботодавцями про надання посередницьких послуг у сфері працевлаштування за кордоном.

Уважно ознайомтесь з умовами договору про надання посередницьких/інформаційних послуг з працевлаштування в частині обов’язків українського посередника.

Ретельно прочитайте положення трудового договору/контракту з працевлаштування за кордоном, який повинен бути завірений іноземним роботодавцем щодо забезпечення соціальним, пенсійним та медичним страхуванням, щодо тривалості робочого дня та рівня оплати праці.

Здійснюйте оплату посередницьких послуг за сприяння у працевлаштуванні виключно після підписання трудового контракту з іноземним роботодавцем та підписання з посередником акта наданих послуг.

Запам’ятайте – нікому не віддавайте в руки свій паспорт та оригінали інших документів, крім працівників посольств, консульських установ та прикордонників! На вимогу інших  надати документи – надавайте завірені копії!

Подбайте про власну безпеку заздалегідь, залишивши рідним чи друзям копію трудового договору, контактну інформацію про роботодавця, про місце перебування за кордоном та копії інших важливих документів.

Контактна інформація!

Звернутися по допомогу до фахівців Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: Чернівецька область, м.Вижниця, вул. Українська, 100Б, тел.: (03730) 2-31-58, мобільний телефон: 0687422456.

Звернутися по допомогу до фахівців Путильського бюро правової допомоги можна за адресою: Чернівецька область, Путильський район, смт. Путила, вул. Українська, 178. Телефон: (03738) 2-13-33.

Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103 (дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України є безкоштовними та приймаються цілодобово).