Унікальні музеї Буковини чекають на відвідувачів

Унікальні музеї Буковини чекають на відвідувачів

18 травня світова спільнота відзначає Міжнародний день музеїв. Унікальні музеї нашого краю чекають на відвідувачів. До речі, кожен другий вівторок місяця у всіх обласних музеях Буковини – день відкритих дверей. Усі охочі можуть безкоштовно оглянути експозиції, групи ж супроводжуватиме екскурсовод.

У Чернівецькій області функціонує 10 музейних установ (9 музеїв комунальної форми власності, 1 – приватний) та 139 громадських музеїв, діяльність яких спрямована на популяризацію культурної спадщини регіону.

У гостей Буковини завжди є чудова нагода відвідати музеї та відчути всю винятковість нашого краю. Кожен із них є неповторним та особливим!

Так, до прикладу, Чернівецький обласний краєзнавчий музей, – один із найкращих на Буковині. Це науково-освітній заклад, де представлено історію області від найдавніших часів до сьогодення у найдрібніших нюансах, вершини духовних здобутків наших славетних земляків. Усе це сконцентровано у візуально красномовних та інформативно насичених експозиційних відділах, де  налічується понад 103 тисячі експонатів. Серед них є унікальні. Це колекція кераміки Трипільської культури (ІІ пол. VI – I ст. III тис. до н. e.) та скарби епохи бронзи ( III–II тис. до н. е.). Рукописні книги та стародруки: «Острозька Біблія», надрукована Іваном Федоровим у 1581 році, «Бесіди святого Іоанна Златоуста» (1623 рік), «Октоїх» (1644 рік), «Молитвослов» Петра Могили (1646 рік), «Арифметика» Леонтія Магницького (1703 рік). Серед інших цікавих пам'яток – прапор міста, виготовлений з нагоди 500-річчя першої писемної згадки про Чернівці, яку відзначали 1908 року; цікаві музичні інструменти та пристрої, колекції нумізматики та писанок.

Обласний музей народної архітектури та побуту

На тих, хто бажає всім серцем відчути і закохатися в мальовничі буковинські простори, чекає обласний музей архітектури та побуту або ж музей просто неба. Саме тут, на північно-східній околиці Чернівців, поблизу Прута, розташована справжня пам’ятка культурної спадщини. Експозицію музею відкрито для огляду в липні 1986 року.

Територія музею – це мальовнича ділянка з різноманітним рельєфом, що дає уявлення про ландшафти географічних зон Буковини. На дев’яти гектарах уже збудованої експозиції та відтворено дві сільські вулиці, які включають п’ять селянських садиб, громадські та господарські споруди (церкву, дзвіницю, примарію, корчму, кузню). Вони презентують буковинські поселення середини XIX – першої половини XX століття.

Для огляду відкриті етнографічні зони «Хотинщина», (Хотинський, Кельменецький, Сокирянський райони) і «Західне Подністров’я» (Кіцманський, Заставнівський, Новоселицький райони). Готується спорудження трьох інших зон музею – «Прикарпаття» (Глибоцький, Сторожинецький, Герцаївський, Вижницький райони) «Гуцульщина» (частково Вижницький, Путильський райони) та археологічна зона «Давня Буковина». Тобто у експозиції буде відтворено п’ять сільських поселень, до складу яких увійдуть близько 180 архітектурних об’єктів, де експонуватимуться тисячі предметів хатнього вжитку, знарядь праці, виробів безіменних майстрів.

Сьогодні з різних куточків області перевезено і встановлено 35 архітектурних об’єктів. У фондах музею зібрано понад вісім тисяч етнографічних предметів, частина з них є унікальними. Це знаряддя праці, оригінальні речі домашнього вжитку, численні зразки чоловічого і жіночого одягу, килимів, рушників, поясів, прикрас, виробів з дерева, шкіри, лози тощо.

Обласний художній музей

Справжнім поціновувачам архітектури буде цікаво відвідати розкішний історичний будинок у самому серці Чернівців – унікальну пам’ятку архітектури національного значення – обласний художній музей . Його споруджено в традиції віденської сецесії у стилі модерн (1900 рік). Кольорова гама і орнамент стін, дверей та мозаїчної поліхромної підлоги, гармонійне поєднання майстерного кування, вітражів та скульптури створюють враження цілісного твору мистецтва, виражаючи головну ідею стилю модерн. Виставкова робота Чернівецького художнього музею тісно пов’язана з науково-освітньою діяльністю. Зібрання його налічує близько 12 тисяч експонатів основного та науково-допоміжного фондів. Основою музейного зібрання є мистецтво Буковини XVII–XX століть.

У колекції іконопису – буковинські хатні образи, ікони на склі, вартісні твори народного та професійного іконописання тощо. Серед малярів XVIII–XIX століть представлено імена Е. Грютцнера, Е. Бучевського, А. Кохановської. Тут також можна побачити картини окремих українських митців XX століття — М. Глущенка, М. Дерегуса, А. Коцки, С. Шишка,Г. Гавриленка, І. Остафійчука тощо, а також художників буковинської діаспори — Петра Мегика, Темістокля Вірсти, Миколи Бідняка, Стефана Паппа. А ще, це чудова нагода оглянути рідкісну колекцію справжніх буковинських народних килимів, понад 3 тисячі буковинських та гуцульських писанок, твори різьбярів по дереву Василя та Миколи Шкрібляків.

Літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської

Знайомлячись із літературним та культурним минулим Буковини, неможливо оминути увагою музей-садибу, який живе і дихає постаттю видатної української письменниці Ольги Кобилянської. Більшу частину свого життя буковинська орлиця мешкала у Чернівцях. І саме тут, у першій її власній оселі, і функціонує літературно-меморіальний музей. Експозиція представлена в 5 кімнатах невеличкого особняка в середмісті Чернівців. Усі предмети в залах висвітлюють життя і творчий шлях письменниці та громадської діячки Буковини. В перших двох кімнатах зібрано книги з особистої бібліотеки Ольги Кобилянської, де є рідкісні видання як української, так і світової класики. На стінах розміщено малюнки письменниці. У наступній кімнаті облаштований робочий кабінет, де є особисті речі, фотографії, листівки Ольги Кобилянської. В інтер'єрі залу – піаніно та письмовий столик. На стіні висить срібний лавровий вінок, який львів'яни подарували письменниці на 40-річчя її творчості. Остання кімната – це спальня, тут стоять ліжко, диван, дзеркало та особисті речі письменниці. Також у цій залі представлені видання доробку Кобилянської, на стінах висять афіші вистав, поставлених за мотивами її творів, і її великий портрет.

Літературно-меморіальний музей Юрія Федьковича

Поринути в надзвичайну ауру таланту і творіння, боротьби і здолання, доторкнутися до величної історії становлення високого українського слова можна у затишних залах духовної оази, якою є літературно-меморіальний музей Юрія Федьковича. Заклад гостинно відчиняє свої двері у меморіальному будинку, де в останні роки жив письменник.

Експозиція музею розміщена в дев’ятьох залах та має дві частини: літературну і меморіальну. Вони відтворюють історичну епоху, в якій жив і працював Юрій Федькович – визначний письменник та громадський діяч, зачинатель нової української літератури в краї, борець за народну освіту. У літературній частині на окремих стендах за допомогою автографів, рукописів, листів та документів, прижиттєвих видань творів розкрито основні віхи творчої діяльності Юрія Федьковича. Щоб передати дух епохи письменника, на подіумах виставлені речі хатнього вжитку, меблі, зразки святкового гуцульського одягу.

Окрасою музею є діорама «Садиба Юрія Федьковича», що відтворює родинну оселю письменника в Сторонці-Путилові. Окрім літературної експозиції, відвідувач поринає у відтворений інтер’єр першого українського товариства на Буковині «Руська Бесіда». Тут можна переглянути цікаві світлини організаторів цього товариства, статути, книги того часу, музичні інструменти.

Чернівецький літературно-меморіальний музей Міхая Емінеску

Хто прагне відчути всю велич неповторного буковинського краю, обов’язково має відвідати чудовий музей класика румунської літератури Міхая Емінеску, який жив і творив у Чернівцях понад вісім років (1858 – 1866 рр.). Сьогодні у фондах музею є понад 2000 оригінальних експонатів, Триває пошукова робота із виявлення нових предметів.

У фонди музею увійшли роботи (живопис та графіка) із серії «Чернівці і Міхай Емінеску» художника І. Ватаманіца, також понад 60 робіт відомого румунського живописця Скіру Вергулеску «Подорож у світ Емінеску». Кожна картина оригінальна, композиційно відтворює перебування Міхая Емінеску в Чернівцях та світі.

Обласний меморіальний музей Володимира Івасюка

Тих, хто небайдужий до української пісні, для кого «Червона рута» є символом України, завжди гостинно запрошує Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка. Заснований 13 вересня 1995 року, на 25-ту річницю прем’єри пісні «Червона рута» у Чернівцях. Розташований у квартирі, де з 1971 до 1995 року мешкала родина Івасюків, а сам Володимир проживав з червня 1971 по серпень 1972 року. Постійну експозицію відкрито в день 50-річчя Володимира Івасюка, 4 березня 1999 року.

У музеї зберігаються майже 13 тисяч предметів основного фонду та понад 2 тисячі – допоміжного, серед яких скрипка та рояль Володимира Івасюка, подарунки, меблі, автографи та ноти пісень композитора. Серед них «Червона рута», «Водограй», «Балада про мальви», «Два перстені», «Я піду в далекі гори» та інші. Є також книги, листи та малюнки Володимира Івасюка «Портрет батька», «Сестра Оксана», а також унікальні документи 30-тих років, що належали його батькам.

У музеї діють експозиції «Робочий кабінет Михайла Івасюка», «З роду Івасюків», «Робочий кабінет Володимира Івасюка».

Упродовж багаторічної роботи музей займається популяризацією творчості як композитора Володимира Івасюка, так і його батька, письменника Михайла Григоровича, який видав 15 книг.