Насилля в сім'ї

11.07.2018 | 13:33
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
false

«В Україні тривалий час діяв закон «Про попередження насильства в сім’ї», який передбачав заходи та повноваження органів державної влади у запобіганні та реагуванні на факти застосування фізичної сили в родинах. Минулого року відбулися зміни. У грудні 2017 року Верховна Рада ухвалила Закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству", в якому запропоновано новий підхід до боротьби з цим негативним явищем у суспільстві. Новий закон набув чинності з 7 січня 2018 року», - роз’яснює начальник відділу "Путильське бюро правової допомоги" Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правої допомоги Світлана Карапка.

Фахівець також розповіла, що під домашнім насильством тепер розуміється будь-яка дія фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, а також погрози вчинення таких діянь. Постраждалими визнаються особи, незалежно від того, чи проживають вони спільно зі своїми кривдниками чи ні, а також особи, які проживають разом і пов’язані спільним побутом, мають спільні права та обов’язки. Постраждалою дитиною визнається не лише та, яка зазнала домашнього насильства, але й свідок такого насильства.

   «Для того, щоб отримати захист, постраждалі від будь-якого виду домашнього насильства, можуть повідомити як орган поліції за місцем свого проживання (перебування), так і виконавчі комітети сільських і селищних рад, органи опіки та піклування, навчальні заклади (якщо постраждалі — діти), установи охорони здоров’я, - пояснила головний спеціаліст відділу “Путильське бюро правової допомоги” Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правої допомоги Валерія Івонча.

            Постраждалі мають право одразу або в подальшому звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису або терміново заборонного припису стосовно кривдника.        Обмежувальний припис – це установлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи накладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки особи, яка постраждала від домашнього насильства». Даний припис видається шляхом ухвалення рішення суду на строк від 1 до 6 місяців і може бути продовжений за рішенням суду не більше ніж на 6 місяців.

            Терміновий заборонний припис - це спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства. Якщо виникає загроза життю або здоров'ю особі, яка піддається насильству, тоді видається терміновий заборонний припис з метою негайного припинення вчинення такого насильства. Строк дії такого припису не більше 10 днів.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ КРИВДНИКА ЗА ВЧИНЕННЯдомашнього насильства передбачена частиною 3 статті 172 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у вигляді штрафу від 170 грн до 340 грн або виконання громадських робіт строком 30-40 годин, або адміністративного арешту на строк до 7 діб.

            Повторне вчинення домашнього насильства протягом року вже загрожує штрафом від 340 до 680 грн, або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин, або адміністративним арештом на строк до 15 діб.

            Закон, який запроваджує кримінальну відповідальність за домашнє насильство  ухвалений Верховною Радою у грудні минулого року, але набуде чинності лише через рік — 11 січня 2019 року.

            Однак, нині Кримінальним кодексом України (статті 121-127) передбачена кримінальна відповідальність за нанесення тілесних ушкоджень різної тяжкості, побої, мордування та катування, які караються штрафом, виправними роботами, а також до 5-ти років обмеження чи позбавлення волі, а в деяких випадках  до 10-ти років позбавлення волі.
            Не терпіть знущання! Звертайтесь по допомогу до фахівців системи безоплатної правової допомоги.

            Контактна інформація! Звернутися по допомогу до фахівців Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: Чернівецька область, м. Вижниця, вул. Українська, 100Б, тел. (0-3730) 2-31-58.

            Звернутися по допомогу до фахівців Путильського бюро правової допомоги можна за адресою: Чернівецька область, Путильський район, смт. Путила, вул. Українська, 178. Телефон: (0-3738) 2-13-33.           

            Єдиний телефонний номер системи БПД – 0-800-213-103 (дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України є безкоштовними та приймаються цілодобово). 

  •  
-